Walentina Anatoljewna Szewczenko  to kirgiska zawodniczka boksu tajskiego, kickboxingu oraz MMA rosyjskiego pochodzenia, reprezentująca Peru, wielokrotna mistrzyni świata w kickboxingu i boksie tajskim w formule zawodowej i amatorskiej m.in. WAKO, WMC i IFMA. Jako zawodniczka MMA, związana od 2015 z Ultimate Fighting Championship gdzie od grudnia 2018 jest mistrzynią w wadze muszej.
Urodziła się w Kirgiskiej SRR, we Frunzie (aktualnie Biszkek) w rodzinie o tradycjach sportowych, jej matka trenowała m.in. taekwondo, natomiast od 5 roku życia, osobiście zaczęła tę sztukę walki uprawiać wraz ze starszą siostrą Antoniną. W wieku 12 lat, rozpoczęła treningi boksu tajskiego. W 2007 wyjechała do Peru wraz z siostrami i trenerem Pawłem Fiedotowem by uczyć kickboxingu, jednak po czasie postanowiła zostać na stałe w tym kraju.
Boks tajski / Kickboxing

W wieku 12 lat zadebiutowała w formule kickbokserskiej[3]. W 2003 zdobyła swój pierwszy złoty medal mistrzostw świata IFMA amatorów w boksie tajskim. Przez następne lata wielokrotnie zdobywała kolejne medale na mistrzostwach IFMA oraz zawodowe tytuły mistrzowskie m.in. WAKO, WMF, WKC, WMC czy Kunlun Fight . Podczas amatorskiej kariery, trzykrotnie pokonywała m.in. Polkę Joannę Jędrzejczyk (2006, 2007, 2008) . W 2010 oraz 2013 stawała na najwyższym stopniu podium podczas Igrzysk Sportów Walki w muay thai. W październiku 2015 stoczyła ostatnią walkę w kickboxingu, przegrywając pojedynek z Chinką Wang Cong o mistrzostwo Kunlun Fights. Po tej porażce skupiła się głównie na MMA .

Boks

Mieszkając już od trzech lat w Limie, w 2010 profesjonalnie zadebiutowała w boksie, wygrywając z o wiele bardziej doświadczoną Brazylijką Halanną Dos Santos na punkty. W 2011 stoczyła jak dotąd drugą i ostatnią walkę w boksie, wygrywając przed czasem z Nerys Rincon .

MMA

Między startami w kickboxingu/muay thai, rywalizowała również w walkach na zasadach MMA, debiutując w tej formule walki w kwietniu 2003 . W 2010 wyjechała do USA, na pojedynek z Liz Carmouche, ostatecznie przegrywając z Amerykanką przez techniczny nokaut . W 2013 wznowiła karierę MMA, stale mieszkając już w Peru, i tamże toczyła swoje pojedynki do 2015 . W grudniu tego samego roku, związała się z największą organizacją MMA na świecie – Ultimate Fighting Championship, a jeszcze w tym samym miesiąc debiutując w niej, zastępując Holenderkę Germaine de Randamie w pojedynku z Kanadyjką Sarą Kaufman , z którą ostatecznie wygrała niejednogłośnie na punkty. 5 marca 2016, na UFC 196, przegrała na punkty z Brazylijką Amanda Nunes . 23 lipca 2016, wygrała z byłą mistrzynią UFC Holly Holm wagi koguciej jednogłośną decyzją sędziów.
9 września 2017 na gali UFC 215 stoczyła rewanżową walkę o tytuł mistrzowski UFC wagi koguciej z Amandą Nunes z którą ostatecznie przegrała niejednogłośnie na punkty.
Krótko po przegranej z Nunes zapowiedziała przejście wagę niżej, do kategorii muszej, a pierwszą walkę w tejże wadze stoczyła 3 lutego 2018 pokonując przed czasem Priscilę Cachoeiro]. 8 września 2018 miała zmierzyć się o pas wagi muszej z ówczesną mistrzynią Nicco Montaño jednak przed oficjalnym ważeniem 7 września, Montaño została przetransportowana do szpitala w wyniku dysfunkcji nerek związanej z nadmiernym ścinaniem wagi i walkę anulowano. Prezydent UFC Dana White poinformował również, że pas mistrzowski który Montaño dzierżyła zostaje jej odebrany . 20 września ogłoszono więc walkę o zwakowane mistrzostwo między Szewczenko a byłą mistrzynią wagi słomkowej Joanną Jędrzejczyk. Do walki doszło 8 grudnia 2018 w Toronto. Szewczenko wygrała wysoko na punkty z Polką (49-46, 49-46, 49-46) i zdobyła mistrzostwo UFC wagi muszej.
8 czerwca 2019 podczas UFC 238 w Chicago obroniła pas mistrzowski, nokautując wysokim kopnięciem Jessicę Eye w drugiej rundzie.