Cieknący nos i objawy grypy mogą zniechęcić do ćwiczeń nawet najbardziej zapalonych sportowców. Specjaliści radzą ograniczyć wysiłek, ale energiczny spacer może się okazać skuteczną bronią w walce z przeziębieniem.
Każdy lekarz medycyny sportowej powie to samo – jeśli jesteś w stanie ćwiczyć to ćwicz, jeśli czujesz, że nie – odpuść . Skąd mamy mieć pewność, że ćwiczenia nam nie zaszkodzą? Jeżeli objawy przeziębienia czujemy jedynie powyżej szyi, czyli jest to katar, lekki ból gardła, to nie ma jeszcze przeciwwskazań do kontynuowania treningów. Jeżeli temperatura ciała przekracza już 38,3 stopni Celcjusza, czas z niego zrezygnować.
Temperatura ciała wzrasta podczas treningu bo przyśpiesza się nasz metabolizm. Jeżeli rozpoczynamy ćwiczenia z i tak już wysoką, możemy być pewni, że zakłóci to równowagę organizmu i naturalny proces chłodzenia Jeżeli gorączka jest zbyt wysoka, może zacząć rozbijać białko także w nerkach lub wątrobie . Regularne umiarkowane ćwiczenia aerobowe wzmacniają system odpornościowy i mogą znacznie skrócić przebieg choroby. Jedyne, o czym warto pamiętać, to, że ćwiczenia na salce bokserskiej  i sali zapaśniczej w sezonie przeziębień i grypy warto zamienić na ruch na świeżym powietrzu. Energiczny spacer nawet przy temperaturach minusowych będzie lepszy od przewracania się na macie . Wirusy mogą zatrzymać się na przyrządach do ćwiczeń i klamkach nawet do kilku godzin. Najłatwiej złapać infekcję właśnie poprzez dotykanie na salce własnych ust lub nosa spoconymi rękami.
Najważniejsze to słuchać swojego ciała. Jeśli coś jest nie tak, trzeba od razu reagować. Lepiej zastąpić wizytę na siłowni albo zajęciach MMA  ćwiczeniami w domu .
To, czego jeszcze lepiej unikać w okresie przeziębień i zachorowań na grypy to przytulania i pocałunków, a już szczególnie po wysiłku i przy spoconym ciele.