Trening na gumach – Treningi zawodników sztuk walki są kompletnie inne niż większości sportowców. Spowodowane jest to oczywiście specyfiką tego rodzaju sportów. Zarówno pięściarze, judocy jak i zawodnicy mieszanych sztuk walki MMA muszą charakteryzować się olbrzymią dynamiką i umiejętnością generowania dużej mocy z często martwych punktów. Oznacza to, że ich treningi powinny opierać się o ćwiczenia umożliwiające wypracowanie odpowiednich wzorców ruchowych i zaprogramowanie ciała na konkretną prace. W tym celu do sesji treningowych warto włączyć gumy oporowe. Stanowią one świetne narzędzie, które można wykorzystać zarówno na sali, jak i w warunkach domowych.
Nie wątpliwą zaletą gumy  jest także jej wszechstronności oraz to, że zajmuje mało miejsca. Bez problemu zmieści się do każdego plecaka. 
Czym są gumy oporowe? Jakie są ich rodzaje?
Gumy treningowe – taśmy  stanowią rodzaj gumy, który ma swój początek i koniec. Ich opór w zależności od szerokości i grubości waha się od 5 do 25 kilogramów. Znajdują zastosowanie głównie podczas jogi oraz strechingu. Są jednak powszechnie wykorzystywane również w rehabilitacji. Ten rodzaj sprzętu najczęściej spotkać można w klubach fitness podczas zajęć prowadzonych dla kobiet ale także jako gumy rozgrzewkowe i rozciągające w klubach sportów walki .
Gumy dłuższe  to  zamknięty okrąg, którego średnica sięga 2 metrów. Wśród nich znajdziemy zdecydowanie większy zakres oporu, co przełoży się do łatwiejszego dopasowania gumy pod nasze potrzeby. Wykorzystuje się je zarówno w treningu oporowym, jak i w sesjach specjalistycznych. Dzięki swojej konstrukcji są bardzo wytrzymałe i rozciągliwe.
Gumy mini . Ich  budowa jest dokładnie taka sama jak poprzednich  a różnica polega tylko na ich długości. Posiadają zdecydowanie mniejszą średnicę i wykorzystywane są w innego rodzaju ćwiczeniach. Spotkać można je w czterech wersjach oporowych. Ten rodzaj gum również najchętniej wykorzystywany jest przez panie, znajdzie jednak zastosowanie również w treningu fighterów.
Gumy oporowe do walki z cieniem
Jest to specjalistyczny rodzaj gum używany do zwiększenia oporu podczas zadawania uderzeń w sportach walki. Gumy takie w połączeniu z taśmami i uchwatami tworzą doskonały zestaw oporowy stosowany zarówno przez bokserów jak i zawodników MMA.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj gumy?
Kolory gum oporowych uzależnione są od oporu jaki mają stawiać.
Producenci niestety nie do końca porozumieli się w kwestii ujednolicenia kolorów gum. Z tego względu guma czerwona jednego z nich może mieć takie same właściwości jak przykładowo czarna drugiego. Przed zakupem należy zwrócić na ten aspekt uwagę, by nie okazało się że zakupiony sprzęt nie będzie w stanie spełnić swojej funkcji. Gumy mogą służyć do zmniejszenia poziomu trudności danego ćwiczenia. Doskonałym przykładem będzie tutaj podciąganie. Wystarczy przepleść power band przez drążek, a następnie zaczepić o niego nogi aby pomagał nam w trakcie wykonywania ćwiczenia. Pomoc ta spowodowana jest odciążeniem naszego własnego ciała
Gumy oporowe mogą służyć także jak sama nazwa wskazuje do zwiększania poziomu trudności różnych ćwiczeń. Za ich pomocą można wykonać trening oporowy praktycznie całego ciała. Nie dadzą takich efektów jak zwykłe obciążniki i sztangi, lecz wystarczą do zachowania siły na przykład w podróży lub na wakacjach.
Zalety treningu z gumami oporowymi:
Najważniejszą zaletą treningu z gumą oporową jest fakt, że można trenować wszędzie. Wystarczy mieć trochę miejsca. Z tego względu warto zainwestować w ten sprzęt i wozić go ze sobą we wszystkie podróże. Nie zajmie dużo miejsca, a może uratować nam treningowe życie. Jodoka przyczepi gumę za klamke u drzwi i spokojnie może robić wejścia do rzutów i szarpania, które są mega ważne w ich treningu .Kolejną zaletą gum jest ich wszechstronność. Można za ich pomocą wykonać trening oporowy, który umożliwi podtrzymanie naszej  sylwetki i siły bowiem pracują tutaj głównie mięśnie wewnętrzne ,które są bardzo ważne w  walce. Pomogą nam w wykonaniu prostych a ważnych przysiadów, wyciskań a także gibkich skrętów.