Przegroda nosowa w boksie  –  jeśli pojawiają się problemy z oddychaniem, nasza przegroda nosowa jest skrzywiona, czy to z powodu urazu mechanicznego np; uderzenia  czy to z powodów genetycznych .Warto zasięgnąć porady dobrego laryngologa, który oceni stan naszej przegrody i ewentualnie zakwalifikuje nas do zabiegu. Czasem, jest to jedyne wyjście, gdyż bez operacji przegrody nosowej możemy mieć problemy z oddychaniem, pojawiać się mogą bóle głowy, ale także krwawienie z nosa. Operację przeprowadza się dwoma metodami, w zależności od naszych objawów oraz tego, jak wygląda nasza przegroda, metodę wybiera lekarz.
Można wykonać poprawę przegrody nosowej poprzez podśluzówkową resekcję przegrody nosowej. Metoda ta polega na przecięciu błony  śluzowej  znajdującej się wewnątrz nosa oraz chrząstki nosa. Następnie skrzywiona chrząstka i kość przegrody nosowej zostaje usunięta.
Można  także zrobić septoplastykę, czyli plastykę przegrody nosowej, ta metoda polega na usunięciu jedynie wypukłości, ostrogi oraz szkieletu chrząstno-kostnego przegrody.
Po zabiegu czeka nas rekonwalescencja, przez około 8-10 dni . Chodzimy z niewidocznymi płytkami, które mają na celu usztywnić naszą zoperowaną przegrodę. Warto nadmienić, iż jak każda operacja, również i ta niesie za sobą kilka skutków ubocznych, między innymi, po operacji może nam towarzyszyć przez pewien czas obrzęk nosa i  krwawienie. Nos może być siny, skóra na nim przebarwiona.  Nos może być spuchnięty przez okres nawet do kilku miesięcy po operacji.
Dlatego przebieg, jak i sama operacja musi być bardzo przemyślana, skonsultowana z dobrym laryngologiem, który odpowie na wszystkie nasze pytania. Jeśli będziemy mieli pewność, a lekarz da nam zielone światło, można przeprowadzić operację, by nasze zdrowie, ale też komfort i poczucie estetyki było poprawione.