Nick Diaz to amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Zwycięzca piątego sezonu reality show The Ultimate Fighter oraz były pretendent do pasa mistrzowskiego Ultimate Fighting Championship (UFC). W swojej karierze walczył dla World Extreme Cagefighting (WEC)Pancrase oraz Strikeforce. Aktualnie związany z UFC.

W swojej dotychczasowej karierze w UFC aż 15 razy był nagradzany bonusem finansowym w ramach poddania wieczoru (6 razy), walki wieczoru (8 razy), występu wieczoru (1 raz) oraz nokautu wieczoru (1 raz) co stawia go aktualnie na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę otrzymanych nagród w organizacji . Jest młodszym bratem Nicka Diaza – również zawodnika MMA.
Od 14 roku życia wraz z bratem Nickiem zaczęli trenować sporty walki, początkowo boks i kickboxing, następnie brazylijskie jiu-jitsu w którym jest posiadaczem czarnego pasa. W wieku 19 lat 21 października 2004 zadebiutował w MMA na gali WEC 12 wygrywając przed czasem z Alejandro Garcią. Kolejną walkę stoczył już w Japonii w 2005 na gali Pancrase, wtedy to uległ Koji Oishiemu na punkty. Przez cały 2006 rok stoczył pięć pojedynków – cztery wygrane i jedna przegrana (o tytuł WEC z Hermesem Françą) na galach Strikeforce i WEC.
Wraz ze starszym bratem Nickiem – również utytułowanym zawodnikiem MMA jest znany z wybuchowego temperamentu oraz prowokacji słownych skierowanych do rywali. 17 kwietnia 2010 na gali Strikeforce w Nashvile podczas wywiadu z Jakiem Shieldsem mającym miejsce zaraz po walce, do klatki wszedł Jason Miller który w prowokującym i aroganckim tonie domagał się rewanżu od Shieldsa, nagle rozpoczęła się szamotanina między Gilbertem Melendezem (będącym wraz z Natem i Nickiem w narożniku Shieldsa) a Millerem do której natychmiastowo dołączyli bracia Diaz okładając go pięściami co przerodziło się w wielką bójkę na oczach ponad 8 tysięcznej widowni zgromadzonej na hali oraz setkach tysięcy przed telewizorami. Po tym wydarzeniu wszyscy uczestnicy bójki zostali ukarani karami pieniężnymi oraz trzymiesięcznymi zawieszeniami.

Stosuje i promuje dietę wegańską. Mówi o sobie oraz swoim żywieniu „on and off vegan”, ponieważ w jego jadłospisie okresowo pojawiają się owoce morza i ryby. Na diecie pozbawionej produktów odzwierzęcych takich jak mleko, jaja czy mięso (nie licząc owoców morza i ryb) pozostaje od 2009 roku.