Walki odbywają się na specjalnych matach, które nazywa się tatami. Natomiast hale, w których odbywają się zawody to dojo. W judo wojownicy podzieleni są na kategorie wagowe. Walka na poziomie seniorskim trwa 5 minut. Tatami mają wymiary od 8 na 8 metrów do maksymalnie 10 na 10 metrów. Zwycięzcą pojedynku zostaje ten zawodnik, który rzuci przeciwnika na plecy i utrzyma go w tej pozycji przez 20 sekund. Takie rozwiązanie kończy walkę przed upływem regulaminowych 5 minut. W trakcie rywalizacji obaj zawodnicy zbierają punkty za techniki zastosowane na rywalu (w ten sposób można wyłonić wygranego, jeśli konfrontacja nie zakończyła się przed czasem).
Są nimi:
Yuko – zwykła akcja ofensywna, za którą sędziowie mogą przyznać punkty o najmniejszej wartości.
Waza-ari – to określenie jest używane w momencie, gdy zawodnik wykona technikę rzutu w 80-90 procentach lub jeśli przetrzyma przeciwnika na plecach przez około 15-20 sekund. Dwukrotne przyznanie waza-ari jest równoznaczne z wygraną.
Ippon – określenie, które dotyczy zakończenia walki przed czasem. Przyznaje się je za wykonanie czystego techniczne rzutu i przytrzymanie zawodnika na macie przez 20 sekund.
W przypadku, gdy podczas całej walki zawodnicy nie zdobyli żadnych punktów, bądź mają taką samą liczbę oczek na swoich kontach, sędziowie orzekają rywalizację o tzw. „złoty punkt”. Konfrontację wygra ten wojownik, który jako pierwszy wykona akcję punktową.